Želite prejemati po elektronski pošti obvestila PD Viharnik? Vpišite svoj e-naslov:

Vpišite varnostno kodo:

Po obrobju Movraške vale

sobota, 19. novembra 2022

Na tokratnem izletu bomo obkrožili Movraško valo. Istrani dolini rečejo vala, kar pomeni, da bomo hodili po obronkih nad plodno Movraško dolino. S hojo bomo pričeli na obrobju Movraža (214 m), ki je dolini dal ime in je tudi največje naselje v njej. Po kolovozu, ki se kmalu zoži v stezico, se bomo skozi  gozd črnike in puhastega hrasta povzpeli na rob planote, ki na vzhodni strani obdaja dolino. Tukaj se nam odpre širen razgled, ki je še lepši z bližnjega Kuka (498 m), najvišje točke tokratnega izleta. Pod seboj vidimo Hrastovlje , nad katerimi se dviga Kraški rob, v ozadju nas pozdravlja Slavnik, v daljavi se nam kaže Učka. V bližini se nad planoto dvigata Žbevnica in Kojnik, zanimiva vrhova, ki ju obiščemo kdaj drugič. Na drugi strani doline se dviga greben Veli Badin in Vele Griže, za njim pa slutimo Sočergo in Sokoliče, koder smo pred leti hodili na poti do slapa Veli Vir. V daljavi se odpira Tržaški zaliv in sinje Jadransko morje. Sledi najprijetnejši del hoje, saj bomo ves čas hodili po odprti planoti, skoraj brez omembe vrednih sestopov in dvigov. Človek ima res občutek, da je na visoki planoti kje v Tibetu. Vendar je vsega lepega enkrat konec, zato bomo tudi mi morali sestopiti proti izteku Movraške vale do največjih naravnih znamenitosti na naši poti: naravnega mostu in spodmolov pod Velim Badinom (359 m). Spodmolom, ki sta jih veter in erozija izdolbla v steno, tako da tvorijo nekakšno usločeno streho, domačini pravijo Ušesa Istre. Te  stene naj bi kot velikanska ušesa lovile vse, kar se govori po istrskih vaseh. Na vrh Velikega Badina je vodila z jeklenicami zavarovana planinska pot, vendar so jo pred leti opustili, tudi zaradi gnezdišč  sokola selca in velike uharice. Vso pot nas bo spremljal rdeče žareči ruj. Sledi še vzpon na Veli Badin s cerkvico sv. Kvirika in sestop po križevem potu v Movraž.

Zahtevnost: lahka

Oprema: pohodne palice