Planinsko društvo Viharnik

Volajsko jezero (1951 m)

27.06.2026 (sobota)

pohod

Zahtevnost: lahka

Kondicijska zahtevnost: lahka

Vrsta poti: označena

Relativna višinska razlika: 622 m

Čas hoje: Od 4 ur 5 ur

Oprema: pohodniška

Območje: Karnijske alpe (Avstrija)

Zbor: Hala Tivoli ob 06:00

Vodi: Borut Vukovič

Prijave in informacije: Borut Vukovič na telefon 031 805 686 ali na: borut.vukovic@gmail.com

Volajsko jezero (Wolayer See, Lago Volaia) s površino 3,8 ha leži na višini 1.951 m. Nahaja se v osrednjem delu Karnijskih Alp, tik ob meji med Avstrijo in Italijo. Številni ga opisujejo kot najlepše ledeniško jezero v Karnijskih Alpah. Nad jezerom se dvigajo mogočne stene najvišjega vrha Karnijskih Alp, Monte Coglians-a (Hohe Warte, 2.780 m), kar še dodatno pripomore k izrednemu vtisu, ki ga pokrajina naredi na vsakega obiskovalca. Kljub temu, da se jezero nahaja na nadmorski višini skoraj 2.000 m, pot do njega tehnično sploh ni zahtevna, na njej ni nobenih jeklenic, res pa je, da je treba premagati več kot 600 metrov višinske razlike. S hojo bomo pričeli na parkirišču pod kočo Tolazzi (1.350 m) in se povzpeli do planinske koče Lambertenghi Romanin (1.970 m), od koder je le še kratek vzpon do prelaza Passo Volaia, s katerega pa že uzremo jezero, ki sicer v celoti leži na avstrijski strani meje. Sledi še spust do jezera in sprehod ob njem do koče Wolayer See Hutte (1.960 m). Tu si bomo privoščili znameniti Kaiserschmarrn. Sledi še sestop po drugi, nekoliko bolj položni poti.

Priročnik Alpski botanični vrt Julijana

Izšla je nova publikacija

Alpski botanični vrt Juliana
s podnaslovom:
Priročnik o rastlinah Alpskega botaničnega vrta Juliana v Trenti, ki uspevajo v slovenskem delu Alp, njihovem predgorju in na suhih kraških travnikih slovenskega Primorja.

Vodnik na začetku predstavlja zanimivosti o flori Slovenije in njenih posebnostih, osredotoča se predvsem na slovenski del Alp, njihovo predgorje ter rastlinski svet Primorja in slovenske Istre. Ker v vrtu uspevajo predvsem alpske in kraške rastline, predstavlja prilagoditev rastlin na življenje v gorah in na suhih kraških travnikih. Predstavljena je tudi kratka zgodovina raziskovanja slovenskega dela Alp. Osrednji del uvodnega dela je namenjen zgodovini Alpskega botaničnega vrta Juliana v Trenti, izpostavlja ustanovitelja in njegove pomočnike ter predstavlja vlogo vrta pod upravo Prirodoslovnega muzeja Slovenije. Podaja tudi ključne informacije o vlogi Juliane danes.

Večji del vodnika obsega predstavitev 275 rastlinskih vrst, ki uspevajo v Juliani. Rastline so razporejene po barvi cvetov oz. socvetij. Pri vsaki rastlini je navedeno, v katerem višinskem pasu in na kakšnih rastiščih uspeva, kje je razširjena na območju Slovenije in svetovno, njena približna višina in čas cvetenja ter zanimivost ali podobna vrsta, s katero jo lahko zamenjamo. Navedena je družina, v katero po veljavni sistematiki vrst sodi, njeno latinsko ime in sinonimi, označeno pa je tudi, ali je vrsta na območju Slovenije zavarovana ali uvrščena na Rdeči seznam. S fotografijami je prikazan habitus rastline, njeni cvetovi, ponekod pa je dodana tudi fotografija njenih plodov ali podobne vrste. Vrste so v stvarnem kazalu navedene s slovenskimi in latinskimi imeni.

Publikacija je na voljo v spletni trgovini Prirodoslovnega muzeja Slovenije: https://www.pms-lj.si/kategorija-izdelka/ostale-publikacije/?utm_medium=email&utm_source=newsletter_42&utm_campaign=nova-publikacija-o-juliani&utm_id=42

Želite prejemati tedenska obvestila o izletih? Vpišite svoj elektronski naslov:

Dobrodošli na novi spletni strani PD Viharnik

Dobrodošli na novi spletni strani PD Viharnik. V primeru težav v delovanju strani, sporočite na naslov spletna-stran@pd-viharnik.si

Vabljeni, da vnesete fotografije z izletov v fotogalerijo.

Zadnji dodan prispevek iz zgodovine PD

Zadnji prispevek iz arhiva ob 50 letnici PD Viharnik: Informator PD Viharnik št. 2

Odpri

Zadnja dodana fotogalerija

Zadnja fotogalerija z naslovom: Skupščina PZS

Odpri